Reklama
 
Blog | Martin Synek

The Gaslight Anthem mají pauzu na dobu neurčitou, členům došla energie

Americká kapela The Gaslight Anthem oznámila koncem července oficiální pauzu, jež nastala po skončení evropského turné, které se uzavíralo 30. srpna koncertem na Reading Festivalu ve Spojeném království. The Gaslight Anthem si chtějí dát přestávku, protože už údajně necítí tu vášeň, jakou cítili dřív. Nechtějí dělat něco, z čeho nebudou nadšení. Na svém Facebooku kapela poděkovala všem svým fanouškům za podporu, které se jí posledních osm let dostávalo. A jednotliví členové se prý při hledání nové inspirace budou věnovat svým vedlejším projektům.

Během zmiňované evropské šňůry, při níž The Gaslight Anthem téměř obden vystupovali, se kapela představila 15. června i v pražském klubu Roxy; mnozí tomuto koncertu vyčítali, že frontman Brian Fallon se, už možná trochu navátý, příliš vykecával a vtipkoval s publikem. Na druhou stranu. Proč ne? Navodilo to přesně takovou atmosféru, jakou by měl člověk čekat, jestliže jde na koncert tohoto žánru. Vystoupení působilo mnohem volněji, než třeba jejich předchozí český koncert na hradeckém Rock for People v roce 2013, kdy kluci z New Jersey předvedli čistokrevný a bezchybný koncert, který byl však poněkud bez emocí. V Roxy kapela představila průřez svou tvorbou a méně profláknutými hity, a to i přes to, že to byl koncert z turné k jejich poslední desce Get Hurt z minulého roku. Ono album je poměrně emočně vyčerpávající, poněvadž je poznamenáno rozvodem frontmana kapely. Mnozí kritici té desce vyčítají, že je příliš monotónní a nezapadá do tvorby The Gaslight Anthem – z toho sympatického třicátníka z New Jersey, který ve svých textech odkazuje na velikány jako Miles Davis, Elvis Presley, popřípadě Tom Petty se rázem stal písničkář podvedený životem.

http://1url.cz/9cXe

http://1url.cz/9cXe

Hudební formace The Gaslight Anthem vznikla v roce 2006 a mezi její hlavní protagonisty patří bezesporu zpěvák a kytarista Brian Fallon, potetovaný sympaťák, který miluje hudbu ve všech jejích podobách, takže jste na něho mohli narazit třeba na Revival Tour Chucka Ragana, kde Brian vystupoval s akustickou kytarou. A nebo třeba v projektu The Horrible Crowes, který Fallon založil v roce 2011 s Ianem Perkinsem, svým tehdejším kytarovým technikem. The Horrible Crowes vydali prozatím jedno studiové album, jež nese název Elsie. Dalším výrazným a zapamatovatelným prvkem kapely The Gaslight Anthem jsou pronikavá kytarová sóla. Ty má na svědomí hlavní kytarista Alex Rosamilia. O basovou část se stará baskytarista Alex Levine. A bicí pak zastává bubeník s dírou mezi zuby, Benny Horowitz. Poslední člen, koncertní kytarista, je někdejší kytarový technik s knírem, Ian Perkins. Kapela od svého vzniku vydala pět plnohodnotých alb, mezi které patří: Sink or Swim, The ’59 Sound, American Slang, Handwritten a Get Hurt.

Brian Fallon a jeho parta muzikantů z New Brunswicku v New Jersey má to štěstí (nebo smůlu), že je často přirovnávána ke svým oblíbencům. Jednou prý kapela zní, jako kdyby Ramones hráli písně Bruce Springsteena. A jindy je zase jako zvukově špinavější Tom Petty. Samotný Bruce Springsteen je dokonce fanouškem Gaslightů, párkrát si s klukama i zahrál; třeba na Glastonbury 2009. Frontman Fallon si zase naoplátku na tom samém festivalu zazpíval píseň No Surrender se Springsteenem a jeho E Street Bandem – na YouTube se pak v komentařích pod záznamem této písně objevil jeden příspěvek ve stylu: ,,Jakmile začal Brian zpívat další sloku, Springsteenovi byla odebrána přezdívka ‚Boss‘.“ Ale Gaslight Anthem jsou prostě sví a snad se brzy vrátí v plné síle a vypálí na nás zase nové hity, které budou odkazovat na zlatou éru americké muziky. Protože The Gaslight Anthem, to je další generace rockerů z New Jersey, která vypráví s úctou o té předchozí, ale taky i o majestátných automobilech Lincoln, vinylových deskách a napomádovaných vlasech – a i přesto všechno je tato kapela současná a není klišé.

Martin Synek

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama